Pravdepodobne sa zucastnime 14.11.09 turnaja v Budapesti, tu je viac info:
Time: 2009.11.14. 11:30 Place: Eötvös József Gimnázium bp.V Reáltanoda u. 7.
Categories: (White Belt)-57,-64,-70, -76, -82,-88, -94,-100,+100, Open Class (Blue Belt) -57,-64,-70, -76, -82,-88, -94,-100,+100, Open Class (Purple Belt) -85Kg,+85Kg
Registration fee: 6.000 Ft (25€)
On the Open Class Category only 2 athletes for academy Registration till: 2009.11.9.!
Áno, dá sa a netreba za to nič platiť. Čo by som mal mať na sebe na tréningu? Cvičíme buď no-gi (bez kimona) alebo v gi (v kimone). Na no-gi treba mať zápasnícke oblečenie (väčšinou krátke zápasnicke/MMA nohavice bez zbytočných vreciek a iných častí, o ktoré by sa mohli zaseknúť prsty a pod. + rashguard). Na tréning v gi je potrebné kimono (gi) určené na brazílske jiu-jitsu alebo judo. Aká je cena tréningov? Toto ešte upresníme, ale bude možné platiť buď za jednotlivý tréning alebo potom za mesiac naraz. Samozrejme bude výhodnejšie zaplatiť si mesiac vopred (za predpokladu, že sa zúčastníš všetkých 3 tréningov týždenne). Ochorel som/zranil som sa/... a nemôžem už chodiť na tréningy v daný mesiac, ktorý som si predplatil. Čo s peniazmi, ktoré som zaplatil? Zostanú klubu, neboj, použijeme ich iba na zabezpečenie chodu klubu. Mal by som záujem o osobné tréningy... Táto možnosť tu bude, podrobjenšie informácie osobne na tréningu alebo emailom.
Miesto tréningov
Trénujeme v telocvični ZŠ Tupolevova 2 v Petržalke. Stretávame sa vždy 15 minút pred začiatkom tréningu pri vchode do školy zo školského dvora.
Brazílske jiu-jitsu (BJJ) je bojové umenie a šport, ktorý sa zameriava na znehybňovacie techniky a predovšetkým boj na zemi. Je odvodené od japonského ju-jutsu zo začiatku 20. storočia. BJJ, podobne ako džudo, sa točí okolo princípu, že menší a slabší sa dokáže ubrániť voči väčšiemu a silnejšiemu útočníkovi, a to správnym použitím váhy, páky a techniky - páky na kĺby a škrtenie. BJJ sa dá trénovať pre sebaobranu, športové súťaže a turnaje, alebo pre ultimátne zápasy (známe ako MMA). Zápasenie a dril hrá v tréningu kľúčovú úlohu - nejde teda o nacvičovanie techník, ktoré si trénujúci nevyskúša v praxi.
Vzostup BJJ sa dostalo do medzinárodného povedomia na začiatku 90-tych rokov, keď Royce Gracie, dnes považovaný za legendu športu, zvíťazil v prvom, druhom a štvrtom turnaji Ultimate Fighting Championships (UFC). Išlo o jednodenný pyramídový vyraďovací turnaj, kde víťaz zápasil tri alebo viackrát počas jedného večera. Royce mal často oveľa väčších a ťažších súperov, ktorí používali rôzne štýly ako box, shoot-fighting, džudo, tej kwon do a zápasenie. Vtedy sa BJJ stalo podstatnou zložkou výbavy mnohých ultimátnych bojovníkov a tiež upriamilo pozornosť na to, že boj na zemi je veľmi dôležitý, pretože súperi sa počas zápasu často na zemi ocitli.
Štýl boja BJJ kladie dôraz na boj na zemi a techniky, ktoré donútia súpera vzdať sa (tzv. submission). Tieto techniky obsahujú aj mnohé iné bojové umenia, či už so zameraním na boj na zemi alebo nie. Vychádza sa z predpokladu, že najväčšou výhodou väčšieho a silnejšieho súpera je dosah a sila úderov, pričom pri zápasení na zemi sa tieto výhody zmiernia. V BJJ je mnoho techník, ako dostať súpera na zem. Keď je súper už na zemi, existujú pohyby a protipohyby, ako ho dostať do pozície, z ktorej sa dá aplikovať ukončovacia technika. Práve dosahovanie dominantnej pozície na zemi je to, čo BJJ zdobí a čím sa vyznačuje. Používa sa pri tom tzv. guard (základná obranná pozícia) a prechádzanie cez guard do výhodných pozícií ako sú tzv. side control (zaľahnutie zboku), mount (vysadnutie na súpera) a back mount (kontrola súpera od chrbta). Mnohí tento systém pohybov a protipohybov prirovnávajú k šachu, kde jeden urobí ťah a druhý naň zareaguje protiťahom, predovšetkým ak súperia dvaja skúsení borci. Ukončovacia technika je ekvivalentom matu. Submission Väčšina submission techník sa delí do dvoch skupín - páky a škrtenia. V páke ide o izolovanie súperovej ruky alebo nohy a aplikovanie váhy tela alebo páky na túto časť, čím sa daný kĺb dostáva za svoju prirodzenú dráhu pohybu. Tlak na kĺb sa postupne zvyšuje, až kým sa súper vzdá buď slovne alebo opakovaným zaklepaním dlaňou na žinenku či súpera. V škrtení ide o dusenie a zastavenie prísunu krvi do mozgu, čo vo vzácnych prípadoch môže viesť k chvíľkovej strate vedomia, ak sa súper nevzdá dosť skoro. Tréning Športové BJJ sa zameriava na submission techniky bez použitia úderov, pričom žiaci môžu cvičiť v plnej rýchlosti a nasadení, čo pripomína podmienky na skutočnej súťaži. Tréning sa zväčša delí na kondičnú prípravu, nácvik techník, kde sa súper nebráni, na zápasenie s obmedzeným počtom techník a plnohodnotné zápasenie, kde sa žiaci snažia jeden druhého donútiť vzdať sa všetkými povolenými technikami.